Strona główna » Blog » „Czas to pieniądz”

„Czas to pieniądz”

Witam Wszystkich w Nowym  Roku, z początkiem 2022 roku wznawiam pisanie bloga – o wycenie nieruchomości, nieruchomościach i nie tylko.

Nawiązując do zaistniałej sytuacji w 2022 roku mamy niezły bałagan: Nowy Ład, inflacja, ceny gazu i energii, COVID oraz inne rzeczy – nie nastraja to optymizmem, ale po kolei. Niektórzy mówią Nowy Ład – Stary Wał. Dawno nie zdarzyła się sytuacja, kiedy nawet najtęższe umysły matematyczne głowiły się jak obliczyć składkę zdrowotną za styczeń 2022r., księgowe opuszczają ręce w geście rezygnacji, ludzie nie wiedzą co mają robić, jedni dostali mniej chociaż powinni więcej, inni więcej chociaż powinni mniej, a z za rogu wychodzi ulga dla klasy średniej i mówi sprawdzam. Ogólny bałagan, a to dopiero początek.

W tej sytuacji rzeczoznawca majątkowy nie ma lekko. Zachodzi tu dziwna zależność, iż pomimo ogólnego wzrostu cen wszystkiego, klienci i urzędy postanawiają robić casting pod nazwą „kto da mniej”. Ceny oferowane przez rzeczoznawców dla instytucji wydają się na granicy opłacalności, a niektórzy myślę, że sporządzają je poniżej tej ceny. Niestety rynek pomimo wzrostu cen dalej oczekuje, iż rzeczoznawca wyceni nieruchomość taniej. Jak wiadomo tanio i dobrze to już było, dlatego też odbije to się na jakości.

Nie tylko rzeczoznawca ma ciężko, najlepszym przykładem jest gastronomia, która mocno odczuła COVID. Teraz dostaje po głowie cenami gazu i energii. Budżet nie jest z gumy, a koszty na pewno zostaną przerzucone na klientów, którzy jak wiadomo też nie posiadają gumowych portfeli. Zaczyna to trochę przypominać kulę śnieżną, która powoli się rozpędza i nabiera wielkości tak jak i ceny. Rząd próbuje ratować sytuację obniżką Vat- u oraz tarczami inflacyjnymi. Moim zdaniem może na chwilę to pomoże, lecz w dłuższej perspektywie zaszkodzi.

Szykuje się spore zaciskanie pasa, które wpłynie na całą gospodarkę, a także na rynek nieruchomości. Poczynając od stawek najmu mieszkań jak i cen samych mieszkań oraz pozostałych nieruchomości.

Idą ciekawe czasy, spróbujmy się w nich odnaleźć i żyć dalej.

Pozdrawiam

Ad Valorem

nv-author-image

Piotr Tkaczyk